Sıcak mı,  soğuk mu? Cilt alt tonunuz hangisi?

 Teninize uygun bir fondöten uygulaması için ilk olarak uzmanlaşmanız gereken bir konu var… Kendi cildiniz!

Cildinizin alt tonuna uygun yapılmayan makyaj, cildinizdeki yorgunluk, donukluk, kırışıklık gibi kusurları vurgular.

Farmasikataloguincele.com Sunar...

Güzellik uzmanlarının tavsiyesiyle cilt alt tonumuzu bulmak için neler yapabileceğimize bir bakalım:

  • Büyük bir aynanın önünde oturun. Işık ne çok parlak ne de çok yetersiz olsun. Cilt tonunuzu belirlemede en uygun ışık gün ışığıdır, unutmayın!
  • Eğer çekici bir saç rengine sahipseniz, beyaz bir eşarp ya da bere ile saçlarını gizleyin.
  • Cildinizde makyaj varsa temizleyin.

 

Cildinizin alt tonunu belirlemek için, deri altındaki damarlarınızın rengini iyi belirlemeniz gerekir. Eğer görünen damar rengi maviyse cilt alt tonunuz soğuktur. Yeşilimsi bir renk ise sıcak tonlu bir cilde sahipsiniz demektir.

 

Cilt tonunu belirlemede kullanılan bir başka yöntemse, kullandığınız aksesuarlardır. Eğer kendinize gümüş tonlarını yakıştırıyorsanız, soğuk bir alt tona; altın rengindeki aksesuarları yakıştırıyorsanız sıcak bir alt tona sahipsiniz demektir.

 

Soğuk alt tonlar için makyaj önerileri

Soğuk alt tona sahipseniz, daha sıcak bir görünüm için pembe tonlarında bir fondöten tercihi yapabilirsiniz. Gül kurusu, mor, mavi, gümüş ve siyah tonlarında göz farları size en çok yakışan tonlar olacaktır. Pembe tonlarında allıklar seçmeli ve bronz tonlardaki allıklardan uzak durmalısınız. Ruj seçiminizde, pembenin her tonunu kullanabilirsiniz.

 

Sıcak alt tonlar için makyaj önerileri

Soğuk tonlarda önerdiğimiz gibi, pembe tonlarındaki fondötenlerden kaçının. Bu cildinizin olduğundan daha kırmızı görünmesine neden olacaktır. Taba, bronz, buğday, krem rengi ve bej tonlarında fondöten kullanabilirsiniz. Badem, turunç ve şeftali tonlarında allık seçimi yapmalı; ışıltılı ve sıcak tonlardaki kızılları far seçiminizde kullanmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Farmasi Mayıs Kataloğu 2024 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir