Nemlendiriciler, cilt bakımında kullanılan en önemli etmendir. Cilt hücrelerini neme doyurarak, nem miktarını dengede tutmaya yararlar. Raflarda, farklı cilt tiplerine hitap eden kuru cilt tipleri için yağ içeriği zengin kremsi nemlendiriciler, yağlı cilt tipleri için yağsız ve mineralsiz nemlendiriciler gibi çeşitleri vardır. Eğer siz de içindekiler kısmını okuyunca şaşırıp kalanlardansanız, gelin nemlendiricilerin yapımında kullanılan maddelere beraberce göz atalım.

SU

Farmasikataloguincele.com Sunar...

Tüm nemlendiricilerin ana maddesi sudur, nemlendiricilere yağlı su çözeltisi diyebiliriz. Cildinize nemlendirici sürdüğünüzde, bir kısım su buharlaşırken bir kısmı da cildiniz tarafından emilir. Cildin su tabakasını  yüzeyde tutucu özelliği bulunmadığından, nemlendiricilerin içindeki yağ sayesinde ciltte su tutulur. Bu yüzden nemlendiricileri içinde yağ bulunan su olarak adlandırabiliriz.

TUTUCULAR

Suyun buharlaşmasını engelleyici maddelerdir. Petrolatum, setil alkol, lanolin, lesitin, mineral yağ, parafin ve stearik asit gibi maddeler yağlı nemlendiricilerde kullanılan başlıca maddelerdir. Bitkisel yağ ve mineral içermeyen nemlendiricilerde ise dimetikon maddesi ana tutucudur.

SULANDIRICILAR

Sulandırıcılar genellikle cilde su çeken maddelerdir. Cilt yüzeyine, havadaki nemden nemi alarak derinin en dip katmanlarına doğru suyu çekerler. Havadaki nemin az olduğu zamanlarda, cildinizin bu maddeyle kuru havadan nem çekmeye çalışması, cildinizde ekstra kuruluğa yol açacağından, çoğu nemlendirici üreticisi içeriğinde sulandırıcıları stratum corneum ile kullanırlar.

VİTAMİNLER

A vitamininin bir formu olan topikal retinoik asit, ince çizgiler ve kırışıklıkların görünümünü azaltır. Retinoidler yaşlanma etkilerinin tedavisinde ve cilt biçimlendirmelerinde, yaşlılık karşıtı ürünlerde kullanılır. Nemlendiriciler aynı zamanda C vitaminin bir formu olan askorbik asit ve  E Vitamini şeklinde tokoferol asetat  içerebilirler. Mükemmel antioksidan özelliklere sahip bu maddeler ve özellikle yüksek konsantrasyonlarda kullanıldıklarında, cilt için büyük faydalar sağlamaktadır.

MENTOL

Derideki kaşıntı hissini azaltarak, rahatlık vermek için bir çok nemlendirici mentol içerir.

Mentol deride soğutucu bir etki bırakarak, cildin kaşıntısını en aza indirir.

LAKTİK ASİT

Laktik asit, hidroksi asitin sivilce ve kırışıklıkların tedavisinde kullanılan güçlü bir formudur. Laktik asit, cilt gözeneklerinin üzerinde bulunan ölü derileri kaldırarak, cildin doğal nemini dışarıya çıkarmasını sağlar.

 

Bir önceki yazımız olan 6 Tipik Makyaj Hatası başlıklı makalemizde Mart ve Şubat hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir