Hassas cildinizi makyajla zedelemeye niyeti olmayanlardansanız, bu yazıda bahsedeceğimiz hassas ve alerjik ciltler için makyaj malzemesi seçmeye giderken dikkat etmeniz gerekenlere bir göz atabilirsiniz.

 

Farmasikataloguincele.com Sunar...

Hassas ciltler için iyi makyaj, pahalılık demek değil, bilinçli alışveriş demektir.

 

*Peki Hassas cildiniz için hangi makyaj malzemelerini seçmelisiniz?

 

-Tahriş edici içerikler

Cildinizin tahriş olmasını engellemek istiyorsanız, örneğin parfüm içeren ürünlerden uzak durarak cildin ağır tahrişine engel olabilirsiniz. Ürün içeriklerine göz atmayı bir görev edinin!

 

-Yüz için

Allık, kapatıcı ve fondöten seçerken hypoallergenic ve komedojenik olmayan ürünler seçin.  Likit ürünler cildinizde bakteri oluşumuna sebebiyet vereceğinden pudralı ürünleri tercih edin. Eğer likit ürünlerden vazgeçemiyorsanız, silikon içeren ürünleri tercih edebilirsiniz. Bu ürünlerin de cildinizi tahriş etmeyeceği garantisi her ne kadar olmasa da, diğer ürünlere göre nispeten daha güvenlidir. Mineral içeren makyaj ürünleri, mineral esaslı olduğundan bu ürünleri kullanmanızı tavsiye ederiz.

 

-Gözler için

Yüzdeki en hassas bölgeler göz çevresi olduğundan, bu bölgelerin ekstra bakıma ve şımartılmaya ihtiyacı vardır. Göz farı seçerken açık renkli olanları tercih edin. Eğer eyeliner kullanıyorsanız, renk pigmentleri açısından diğerlerine göre daha yumuşak olduğundan siyah rengi tercih edin. Likit kapatıcılar alerji ve döküntülere neden olacağı için, balmumu bazlı kapatıcıları tercih edin. Göz çevresi sağlığınızı tehlikeye atmamak için, kullandığınız ürünleri her 3-4 ayda bir yenileyin.

 

-Dudaklar için

Dudaklar, cildin diğer bölgeleri gibi hassas ve duyarlı değildir. Ancak bazı kadınlar ve erkekler yaz mevsiminde bile, çatlamış dudak sendromu dediğimiz sorunla karşı karşıyadır. Nemlendirici stickler ve ruj kullanarak bu sorunu çözebilirsiniz. Rujun dudaklarınızda çok uzun süre kalmamasına dikkat edin. Rujlar bile içinde kurumaya neden olabilecek katkı maddeleri içerirler. Her zaman tahrişi önlemek için hassas bir cilt temizleyici ile dudaklarınızı temizleyin. Dudaklarınızı temizlemek için gök makyaj temizleyici ürünleri kullanabilirsiniz.

 

-Son kullanma tarihi

Makyaj malzemesi seçerken hassas ciltler  için dikkat edilmesi gereken en önemli faktörlerden biri son kullanma tarihidir. Son kullanma tarihi yakın ya da geçmiş bir ürünü kullanmak cildinizde iki kat tahrişe ve döküntülere sebep olacaktır. Son kullanma tarihine dikkat edilmesi ve ürünlerin bu şekilde seçilmesi, hassas cilt bakımında temel adımdır.

 

Şimdi hassas ciltler için dikkat etmeniz gereken herşeyi biliyorsunuz. Bu ipuçlarıyla daha dikkatli olabilir, cildinize zarar veren; kızarıklıklara ve dökülmelere sebep olan makyaj malzemelerinizi cilt sorunu olmayan yakın arkadaşlarınıza hediye edebilirsiniz. Eğer yukarıdaki listeyi takip ederseniz, oluşabilecek sorunların en aza indirgeneceğinden emin olabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan 6 Tipik Makyaj Hatası başlıklı makalemizde Mart ve Şubat hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir