Öncelikle temiz bir şekilde yıkanan ve kurulanan el ve ayaklar nemlendirici krem ile pürüzsüz ve yumuşak görünüm aldıktan sonra tırnak bakımı yapılmaktadır. Tırnak şekline göre düzgün bir şekilde kesilir ve törpülenir. El ve ayak tırnakların kenarlarında ölü deri tabakalar oluşmuş ise manikür ve pedikür yaptırılarak tırnak bakımı gerçekleştirilir.

Oje ile tırnaklar renklendirilir veya cila ile hafif parlatılır. Ojenin tırnakta uzun süre kalması nedeniyle içinde bulunan kimsayal maddeler tırnağın yapısını bozabilmekte, tırnakta bombelenme, kararma, kuruma olabilmekte ve bu nedenle oje sürmeden önce tırnaklara tırnak koruyucu sürülmesi önerilmektedir.  Tırnak koruyucunun içerisinde bulunan minik silikonlar nedeniyle tırnak hava alabilmektedir. Oje sürmeden önce tırnağın üzerinde krem varsa temizlenmelidir. Kremli tırnaklara oje sürüldüğünde oje dalgalı bir görünüm almaktadır. Oje önce iyice çalkalanır ve tırnağın ortasından sürülmeye başlanır. Üç fırça darbesi ile sürülmelidir. Bütün tırnaklara sürüldükten sonra birkaç dakika beklenir ve ardından ikinci ve isteğe göre üçüncü kat sürülmektedir. Daha sonra kuruması beklenmektedir. Islaklık hissi gittiğinde ojenin kuruduğu anlaşılmaktadır. Ojenin doğal olarak kuruması beklenmek istemezse oje kurutucu sprey kullanılmaktadır. Sprey 25-30 cm. uzaktan sıkılarak kurutulmaktadır.

Farmasikataloguincele.com Sunar...

Oje kullanımında sıklıkla kırmızı renk ojeler seçilmektedir. Abiye giysilerle ve günlük giysilerle tamamlayıcı olması nedeniyle tercih edilir. Tüm tırnak tiplerine uyum sağladığı için de tercih edilmektedir. Uzun oval tırnaklarda, kısa tırnaklarda da kullanılabilir. Açık ten rengine sahip ellerde koyu kırmızı, esmer ve bronzlaşmış  ten rengine sahip ellerde ise açık kırmızı tonlar ve nar çiçeğine yakın kırmızı hoş durmaktadır.

Sürülen ojeler çıkarılırken, oje rengine uygun tarzda çıkarılmalıdır. Açık renk ojeler pamuğa aseton dökülerek kolay bir şekilde çıkarılmaktadır. Koyu renk ve kırmızı ojeler için farklı bir işlem uygulanmaktadır. Pamuğa aseton döküldükten sonra asetonlu pamuk tırnak üzerinde birkaç saniye bekletilmelidir. Bu şekilde hem daha kolay çıkmaktadır hem de tırnak etlerine ojenin bulaşması önlenmektedir.

Ojeler kurumaması için güneş almayan yerde saklanmalıdır.  Güneş ışığı parfümlerin, kozmetiklerin, ojelerin kimyasını bozmaktadır. Ojelerin koyulaşmasına, kurumasına, matlaşmasına neden olmaktadır. Kapalı bir dolapta güneşten korunmalıdır. Oje çözücüler ile koyulaşan ojeler eski haline gelmektedir.

Bir önceki yazımız olan 6 Tipik Makyaj Hatası başlıklı makalemizde Mart ve Şubat hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir